MacBook Pro – jakie cechy tego sprzętu doceniają użytkownicy?
iBroken Team
20 czerwca 2022
W styczniu 2020 r. Microsoft zakończył przedłużone wsparcie dla systemu Windows 7. Był to kluczowy moment dla firm i milionów użytkowników korzystających z systemu Windows 7, którzy zostali zmuszeni do sprawdzenia wymagań sprzętowych i programowych.
Jeszcze 10 lat temu Microsoft miałby niezwykle łatwo w skłonieniu ludzi do uaktualnienia systemu do Windows 10, ale teraz, wraz z rozwojem komputerów Apple (np. komputer stacjonarny iMac lub laptop Apple Mac Book Pro) w firmach, jest to idealny czas na zmianę. Dotyczy to również wydania systemu Windows 11, ponieważ użytkownicy komputerów PC nadal pozostają w tyle, jeśli chodzi o aktualizowanie swoich urządzeń, w przeciwieństwie do ich odpowiedników na komputerach Mac.
Macbook pro - lider na światowym rynku laptopów
Rozważając, czy zapewnić pracownikom komputery Mac, nieuchronnie pojawia się kwestia kosztów. Komputery MacBook Air, Macbook Pro lub iMac są niesamowite (także system operacyjny macOS Big Sur i inne dostępne oprogramowanie), ale za cenę jednego Maca można kupić dwa komputery PC. To dość powszechne przekonanie w działach IT.
Jednak porównując całkowity koszt posiadania podstawowych usług, oprogramowania, zarządzania i pomocy technicznej, komputery Mac wypadają lepiej niż komputery PC (co może niektórych zaskoczyć). Np. MacBook Air jest wyposażony w świetnej jakości wyświetlacz Retina (niestety, ale nie jest to ekran dotykowy), podświetlana klawiatura, szybki dysk HDD / SDD, Touch ID, procesor Intel Core i5, oraz zintegrowany (ale na potrzeby komputera wydajny) model karty graficznej (z małą ilością GB grafika). Przyjrzyjmy się tematowi, przeanalizujmy liczby i wyjaśnijmy powstałe mity na temat komputerów Mac / PC w firmach.
Usługi podstawowe
Każdy komputer w sieci firmowej wymaga zestawu podstawowych usług. W szczególności musi być dostępna energia elektryczna i internet. Koszt ten jest zasadniczo taki sam dla obu platform. Większość firm umieszcza komputer w swoich katalogach, przy czym najpopularniejszym jest Microsoft Active Directory. Koszt licencji dostępu klienta (CAL) dla usługi Active Directory jest taki sam dla komputerów Mac i PC. Komputery Mac można łatwo zintegrować z usługami katalogowymi, takimi jak Active Directory, i używać poświadczeń katalogowych do logowania i mapowania dysków sieciowych. Proces integracji można przeprowadzić ręcznie za pomocą obrazowania lub zautomatyzować za pomocą systemu zarządzania.
Oprócz energii elektrycznej i licencji na usługę katalogową będziesz także potrzebować licencji na inne usługi, których użytkownicy potrzebują do wykonywania swoich zadań. Zwykle obejmuje to konto e-mail, prawdopodobnie pamięć w chmurze, dostęp do usługi czatu, system raportowania wydatków, narzędzia do pracy i wiele innych. Większość z tych usług znajduje się teraz w chmurze i wymaga dostępu tylko przez nowoczesną przeglądarkę internetową. Ponieważ są oparte na chmurze, działają równie dobrze na komputerach Mac i PC, a dostawcy pobierają tę samą cenę niezależnie od platformy.
Oprogramowanie
Komputery Mac są wyposażone w większość programów potrzebnych użytkownikom do natychmiastowego rozpoczęcia pracy: przeglądarkę internetową Safari, pocztę, kalendarz, kontakty z obsługą programu Exchange oraz aplikacje zwiększające produktywność, takie jak Keynote, Pages i Numbers. Jednak ponieważ nie wszyscy znają wbudowane aplikacje Apple, większość firm decyduje się na wdrożenie pakietu Microsoft Office, który działa natywnie w systemie macOS. W tym momencie koszty Apple są nieco wyższe niż komputery PC. Od czasu wprowadzenia usługi Office 365 kilka lat temu firma Microsoft ustandaryzowała koszt pakietu Office na wszystkich platformach.
Wreszcie, oprócz oprogramowania potrzebnego wszystkim użytkownikom, organizacje muszą rozważyć punkty dystrybucji do dostarczania oprogramowania swoim użytkownikom. Punkty dystrybucji mogą mieć postać magazynu w chmurze lub serwerów lokalnych ze standardowym udziałem plików. Niezależnie od tego koszt komputerów Mac i PC jest tutaj taki sam.
Komputery Macbook - podstawowe i najważniejsze informacje
Komputery Mac zazwyczaj kosztują więcej niż komputery PC. W styczniu 2017 r. najtańszy nowy MacBook (wersja Air, jest tańsza od MacBooka Pro) od Apple kosztował 6000 złotych, a jego cena rosła proporcjonalnie do wybranych parametrów - np. pamięć RAM, rodzaj procesora, kartę graficzną, dysk SSD. Trzeba jednak pamiętać, że MacBook Air jest pozbawiony napędów, jednak karta graficzna Intel Iris Plus jest w stanie poradzić sobie z niemal każdym zadaniem i wyświetlić obraz w rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Z kolei model Pro posiada lepszy procesor, wbudowany napęd optyczny, większy dysk twardy SDD (np. 512 GB), oraz Touch Bar.
Strategia firmy Apple dotycząca komputerów Mac zawsze polegała na budowaniu komputerów z zaawansowaną specyfikacją, która została zbudowana tak, aby byłą dobrze zoptymalizowana pod oprogramowanie i system. Z drugiej strony komputery PC różnią się znacznie cenami, ponieważ producenci oferują tanie specyfikacje dla kupujących, którzy decydują chudszym portfelem. Z tego powodu niektóre komputery PC są o połowę tańsze od komputerów Mac. Łatwo ulec pokusie, by powiedzieć: „Naszej firmy nie stać na komputery Mac”. Jednak bliższe przyjrzenie się całemu oprogramowaniu wymaganemu do zabezpieczeń i wdrożeń pokazuje, że spirala kosztów związanych z komputerami Mac nie jest tak niekorzystna jak się może wydawać (np. każdy produkt objęty jest gwarancją i wsparciem technicznym).
Macbook Pro - kto będzie zadowolony z tego sprzętu?
System zarządzania jest niezbędny dla komputerów Mac (np. Apple MacBook Pro lub MacBooka Air) i PC w środowisku korporacyjnym, ale też będzie wykorzystywany w środowisku profesjonalistów i w branży kreatywnej (wszędzie tam, gdzie jest potrzebny duży wyświetlacz i niezawodne oprogramowanie). Odpowiedni system zarządzania komputerami stacjonarnymi umożliwia działom IT wdrażanie nowych urządzeń, zdalne konfigurowanie ustawień, wdrażanie i aktualizowanie oprogramowania, kompilowanie obszernej inwentaryzacji i zapewnianie bezpieczeństwa.
Firma Microsoft oferuje program System Center Configuration Manager (SCCM) do zarządzania systemem Windows. To najpopularniejsze narzędzie do zarządzania dla systemu Windows. Firma Microsoft opracowała również usługę Intune, która może rozszerzyć możliwości SCCM o zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM). Większość firm decyduje się na zakup obu narzędzi od firmy Microsoft, aby w pełni zarządzać systemem Windows.
Apple jest trochę inny. Apple integruje architekturę zarządzania (znaną jako MDM) z systemami iOS i macOS. Dostawca do zarządzania urządzeniami Apple, jest w stanie wykorzystać tę architekturę i dodatkowe oprogramowanie do zdalnego zarządzania komputerami Mac. Firmy mogą korzystać z narzędzi Apple do wdrażania i narzędzi zabezpieczających, a także z pełnego ekosystemu możliwości zarządzania komputerami Mac.
Apple Macbook pro - czy warto?
Zanim przejdziemy do całkowitego podsumowania, stanie się jasne, że komputer, czy zakup laptopa firm Apple są tańszy - zwłaszcza kupując w sklepie internetowym. Rosnąca cena zależy od podstawowych usług, sprzętu (np. procesora od Intela, pamięci RAM 16 GB, karty graficznej i dysku SSD) i oprogramowania oraz narzędzi do zarządzania, które jest potrzebne dla wsparcia użytkowników. Personel wsparcia i zasoby helpdesku różnią się w zależności od potrzeb organizacji. Od dawna twierdzi się, że użytkownicy komputerów Mac wymagają mniejszego wsparcia niż użytkownicy komputerów PC z systemem od Microsoft.
Chociaż sam sprzęt od Apple jest droższy niż komputery PC, istnieje wiele innych czynników (np. kod producenta), które należy wziąć pod uwagę przy wdrażaniu komputerów Mac. Ponieważ większość usług centralnych znajduje się teraz w chmurze i może być używana na wszystkich platformach, koszty obsługi komputerów Mac i PC są takie same. Każda firma, która chce tworzyć kopie zapasowe i zarządzać systemem Windows jak profesjonalista, musi kupić dodatkowe oprogramowanie i narzędzia dla tanich komputerów PC, w przeciwieństwie do funkcji, które są już wbudowane w system operacyjny Mac. Wreszcie, jeśli dodać do tego koszt narzędzi do zarządzania i wsparcia, różnice w całkowitym koszcie posiadania firmy mogą być ogromne. Można zaoszczędzić od 1000 do 2000 złotych na wdrożeniu komputera Mac w porównaniu z komputerem PC. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Ci decyzję zakupu nowego komputera.