Odzyskiwanie skasowanych danych iMac – jak zrobić to krok po kroku?

Czasami dochodzi do nieprzewidzianych wydarzeń i sytuacji, jak przypadkowe bądź celowe usunięcie danych z dysku twardego na komputerze. Sytuacja boli o tyle bardziej, gdy w grę wchodzą jakieś ważne zdjęcia, dokumenty firmowe lub inne istotne dla nas pliki. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, często szukamy informacji o tym, jak odzyskać usunięte pliki. Odzyskiwanie skasowanych danych (iMac) nie jest proste, ale możliwe. W niniejszym poradniku skupimy się na różnych metodach odzyskiwania danych. Jak więc właściwie odzyskać utracone / usunięte pliki z dysku twardego komputera Apple?

Usunięte pliki - co robić? Jak działać?

Tak naprawdę tworzenie kopii zapasowych, pomaga odzyskać dane w razie, gdy te zostaną przypadkowo usunięte (np. podczas awarii). Warto, aby kopie danych były tworzone codziennie i automatycznie. Kopie danych możesz przechowywać w chmurze, na innym dysku, pendrive, albo możesz skorzystać z kart pamięci. Ale gdybyś tworzył kopie zapasowe danych, to prawdopodobnie nie czytałbyś teraz tego poradnika. Mówiąc wprost - mleko się rozlało. Więc decydując o tym, jak odzyskać pliki usunięte na komputerze Mac, musisz wziąć pod uwagę następujące czynniki:
 • Twoje umiejętności: Nie wstydź się przyznać, że Twoje umiejętności obsługi komputera są ograniczone. Jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie, aby użyć niektórych trudniejszych metod opisanych poniżej, możesz po prostu wybrać łatwiejszą i równie niezawodną metodę odzyskiwania utraconych danych. Np. użycie oprogramowania Disk Drill do samodzielnego odzyskiwania danych na komputerze Mac jest dość łatwe w obsłudze i dostępne nawet dla kogoś, kto kompletnie nie zna się na odzyskiwaniu danych.
 • Ograniczenia: Wszystkie metody odzyskiwania mają pewne ograniczenia. Należy pamiętać o tych ograniczeniach, aby uniknąć marnowania czasu na metodę, przy której odzyskiwanie danych jest po prostu niemożliwe.
 • Ile masz czasu: Niektóre metody odzyskiwania danych są bardziej czasochłonne niż inne. Chociaż różnica jest zwykle niewielka, to możliwość odzyskania utraconych plików o kilka minut szybciej, gdy masz zamiar przeprowadzić ważną prezentację, może być Twoim być, albo nie być - sukcesem a porażką.
Od czego zacząć odzyskiwanie danych? Metody odzyskiwania usuniętych plików Skorzystaj z poniższej tabeli porównawczej różnych metod / możliwość odzyskania, aby wybrać odpowiednią dla siebie.    
Metoda Opis Czas Trudność Trwale usunięte
Opcja cofania Polecenie, które pozwala cofnąć ostatnią podjętą akcję 10 sekund

Łatwo

Nie
Odzyskaj pliki z kosza na śmieci Folder, w którym komputery Mac przechowują usunięte pliki (ale nie już nie po  opróżnieniu kosza) 1 minuta Normalna Tak
Odzyskaj usunięte pliki za pomocą            polecenia terminala Specjalne polecenia tekstowe umożliwiające odzyskanie usuniętych plików z wiersza poleceń 3 minuty Ciężko Nie
Odzyskaj pliki z            narzędzia do tworzenia kopii zapasowych Rozwiązania programowe, które pomaga tworzyć kopie zapasowe danych i odzyskać usunięte pliki 10 minut Normalna Tak
Oprogramowanie do odzyskiwania danych Specjalne aplikacje umożliwiające odzyskanie nawet trwale usuniętych plików (z wewnętrznych i zewnętrznych dysków twardych, czy karty pamięci), których nie można odzyskać innymi metodami 7 minut Normalna Tak
Funkcji do odzyskiwania specyficznych dla aplikacji Użyj ostatnio usuniętej funkcji aplikacji macOS 10 sekund Łatwo Nie
Usługa odzyskiwania danych Zaangażuj specjalistów ds. odzyskiwania danych do odzyskania danych Nawet kilka dni Łatwo Tak
    Jak widać, masz sporo opcji, jeśli chodzi o odzyskiwanie usuniętych plików z dysków twardych z komputera Mac. Niezależnie od wybranej opcji, zawsze należy traktować odzyskiwanie danych jako najwyższy priorytet i unikać zapisywania nowych danych na urządzeniu pamięci masowej, na którym znajdowały się usunięte pliki. Kiedy dane na dysku nie zostały nadpisane, to przywrócić pliki jest dużo łatwiej - czasem wystarczy w programie kliknąć przycisk „wybierz przywróć” i gotowe. Ale nie zawsze jest to tak proste.

Odzyskiwanie skasowanych danych iMac. Trzy metody, krok po kroku.

W niniejszym poradniku opiszemy jedynie trzy metody pozwalające krok po kroku odzyskać dane / ważne pliki na dysku.
 1. Odzyskiwanie plików z kosza
 • Przybliżony czas odzyskania pliku: 1 minuta.
 • Poziom trudności: Łatwy (aby skorzystać z tej metody, nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy).
 • Ograniczenia: Plików nie można odzyskać z kosza, który został opróżniony, co może nastąpić ręcznie lub automatycznie po 30 dniach.
 • Lokalizacja i nazwa odzyskanych plików: Odzyskane pliki pojawią się w ich oryginalnych lokalizacjach i będą miały oryginalne nazwy.
Kiedy usuniesz plik na Macu, zwykle (nie zawsze!) ląduje się w specjalnym folderze o nazwie Kosz, w którym pozostaje do momentu ręcznego/automatycznego opróżnienia. Gdy plik znajduje się w Koszu, możesz go odzyskać do oryginalnego folderu za pomocą kilku prostych kliknięć.
 • Krok 1. Kliknij ikonę Kosza w Docku.
 • Krok 2. Wybierz swoje pliki (możesz użyć paska wyszukiwania, jeśli pamiętasz nazwę pliku, który chcesz odzyskać).
 • Krok 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolny z wybranych plików (lub zaznacz pole z plikami / folderami) i wybierz opcję „Przywróć z Kosza”.
Porada: Jeśli nie chcesz odzyskiwać usuniętych plików do ich oryginalnych folderów, możesz przeciągnąć je i upuścić do dowolnego folderu.
 1. Wypróbuj program do odzyskiwania danych
 • Przybliżony czas odzyskania pliku: 7 minut.
 • Poziom trudności: Normalny (do odzyskania usuniętych plików za pomocą nowoczesnego oprogramowania do odzyskiwania danych nie jest wymagana żadna specjalna wiedza ani umiejętności).
 • Ograniczenia: Nawet oprogramowanie do odzyskiwania danych nie może odzyskać plików, które zostały zastąpione nowymi danymi (zostały nadpisane), ale zazwyczaj jego działanie wiąże się z wysoką skutecznością.
 • Lokalizacja i nazwa odzyskanych plików: Odzyskane pliki będą miały swoje oryginalne nazwy, ale musisz ręcznie określić lokalizację odzyskiwania.
W przeciwieństwie do metody, którą opisaliśmy wyżej, program do odzyskiwania może odzyskać opróżniony Kosz i trwale usunięte pliki. Niektóre aplikacje do odzyskiwania, zwłaszcza te, które są płatne, zawierają różne funkcje ochrony plików i pozwalają stworzyć kopię zapasową, aby uniknąć utraty danych w przyszłości. Przyjrzyjmy się bliżej, jak odzyskać usunięte dane (gdzie widać podgląd plików) w systemie macOS za pomocą jednej bezpłatnej aplikacji do odzyskiwania - Disk Drill.
 • Krok 1. Pobierz i zainstaluj Disk Drill dla komputerów Mac.
 • Krok 2. Uruchom Disk Drill i kliknij przycisk Odzyskaj dane na dysku lub karcie, z której chcesz odzyskać utracone pliki.
 • Krok 3. Poczekaj na zakończenie skanowania, wybierz wszystkie te pliki, które chcesz odzyskać, i kliknij przycisk Odzyskaj.
 • Krok 4. Określ miejsce docelowe odzyskiwania (kliknij Wybierz) i zaakceptuj pole, aby rozpocząć proces odzyskiwania.
 1. Odzyskaj pliki z kopii zapasowych Time Machine
 • Przybliżony czas odzyskania pliku: 10 minut.
 • Poziom trudności: Normalny (tak długo, jak korzystasz z przyjaznego dla użytkownika narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, powinieneś być w stanie odzyskać swoje pliki bez większych problemów).
 • Ograniczenia: Działa tylko wtedy, gdy przed utratą plików utworzono kopię zapasową (musisz pamiętać, gdzie były przechowywane Twoje pliki).
 • Lokalizacja i nazwa odzyskanych plików: Odzyskane pliki pojawią się w ich oryginalnych lokalizacjach i będą miały oryginalne nazwy.
Istnieje wiele narzędzi do tworzenia kopii zapasowych, których można użyć w celu zabezpieczenia danych przed ich utratą. Wszystkie komputery Mac z systemem macOS 10.5 lub nowszym są wyposażone w narzędzie do tworzenia kopii zapasowej o nazwie Time Machine - umożliwia użytkownikom przywracanie całego systemu operacyjnego lub określonych plików z lokalnej kopii zapasowej przechowywanej na dedykowanym dysku do tworzenia kopii zapasowych. Począwszy od wersji systemu macOS 11 Big Sur, program Time Machine jest w stanie tworzyć szybsze, bardziej kompaktowe i dużo niezawodniej kopie zapasowe. Oto w jaki sposób możesz przywrócić usunięte pliki z kopii zapasowej Time Machine:
 • Krok 1. Otwórz folder, który zawierał usunięte pliki, przy pomocy Findera.
 • Krok 2. Kliknij ikonę Time Machine znajdującą się na pasku menu i wybierz Time Machine.
 • Krok 3. Wybierz pliki, które chcesz odzyskać. Użyj osi czasu na prawej krawędzi ekranu, aby znaleźć najnowszą wersję swoich plików.
 • Krok 4. Kliknij w Przywróć, aby przywrócić wybrane pliki.
Porada: Niektórzy użytkownicy komputerów Mac mogą preferować wygodę rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych w chmurze, takich jak Google Drive, iCloud czy Dropbox, których największą zaletą jest to, że można uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie (mając oczywiście stałe połączenie z internetem). Niezależnie od preferowanego narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, będziesz mógł odzyskać utracone pliki tylko wtedy, gdy wcześniej utworzyłeś kopię zapasową. Jeśli nie masz stworzonej aktualnej kopii zapasowej, musisz wypróbować inne opisane przez nas w tabeli metody odzyskiwania danych.

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych oraz analizy ruchu na stronie. Więcej możesz przeczytać klikając tutaj.