Oryginalna ładowarka iPhone – jak ją rozpoznać?

Wraz z napływem tanich i autentycznie wyglądających, ale mimo wszystko podrobionych ładowarek do iPhone'a, trudno odróżnić oryginał od kopii. Istnieją jednak pewne znaki ostrzegawcze, które służą do zidentyfikowania oryginalnej ładowarki do iPhone'a (pomogą rozróżnić oryginalną od tej fałszywej). Jednym z takich pierwszych znaków ostrzegawczych jest cena produktu. Oryginalna ładowarka iPhone kosztuje znacznie więcej niż to, co oferuje się na różnego rodzaju stronach, gdzie zazwyczaj handluje się tanią i chińską elektroniką - AliExpress, ale od jakiegoś czasu także i nasze polskie Shopee. W kolejnych akapitach dowiesz się, na co jeszcze powinieneś zwracać uwagę, aby nie dać się naciąć na chińską i niebezpieczną podróbkę.

Oryginalna ładowarka iPhone - charakterystyka

Podrabiane adaptery nie są zaprojektowane ani wyprodukowane zgodnie z branżowymi normami bezpieczeństwa, przez co nie posiadają funkcji bezpieczeństwa, niezbędnych do ochrony użytkowników przed porażeniem i niebezpieczeństwem wybuchu/spowodowania pożaru. Niektóre ładowarki typu „knockoff” nie mają odpowiedniej izolacji, którą oryginalna ładowarka iPhone ma, potencjalnie narażając użytkowników i telefon na przegrzanie, a w konsekwencji nawet i pożar lub porażenie prądem.   W ciągu ostatnich kilku lat zgłoszono kilka incydentów związanych z porażeniem prądem elektrycznym (z udziałem telefonów komórkowych). Ładowarka iPhone powinna być certyfikowana przez Apple, ale i zakupiona u samego producenta lub autoryzowanych sprzedawców. A ile kosztuje oryginalna ładowarka iPhone? Zasilacz USB-C o mocy 20 W kosztuje na oficjalnej stronie Apple 99 złotych, ale można ją kupić taniej, bo już za około 70 złotych u autoryzowanych sprzedawców. Typowe problemy z podróbkami to podrabiane wtyczki, wtyczki bez koszulki z odsłoniętymi metalowymi stykami, części wystające, ale będące pod napięciem, albo używa się w nich tylko podstawowej izolacji. Chociaż niektóre podrabiane adaptery do iPhone'a mogą bardzo przypominać oryginalny produkt, istnieją wskazówki, które mogą pomóc konsumentom w wykryciu niebezpiecznej podróbki. Jakie to wskazówki? O tym w następnym akapicie.

Jak rozpoznać czy ładowarka do iPhone jest oryginalna?

  • Oryginalna ładowarka do iPhone'a składa się z dwóch produktów – zasilacza ściennego oraz kabla USB do podłączenia go do telefonu. W przypadku ładowarek na Androida jest różnie - każda powinna być oznaczona logiem producenta danego smartfona.
  • Brak znaku certyfikacji, takiego jak znak UL (Underwriters Laboratories). Powinien znajdować się między dwoma dolnymi stykami na spodzie ładowarki. Ten znak można łatwo sfałszować, ale nadal istnieje różnica: tekst na imitacjach jest ciemnoszary, w przeciwieństwie do jasnoszarego na prawdziwych ładowarkach do iPhone'a.
  • Sprawdź oznakowanie bezpieczeństwa CE i poszukaj nazwy marki lub loga producenta, modelu i numeru partii.
  • Legalne ładowarki zwykle ważą więcej niż ich fałszywe odpowiedniki ze względu na większą liczbę komponentów.
  • Gniazdo USB może być do góry nogami.
  • Autentyczna ładowarka do iPhone'a jest dostarczana z różnymi niezbędnymi instrukcjami. Obejmują one informacje na temat bezpieczeństwa elektrycznego i wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z nich. Jeśli któregoś z nich brakuje, możesz mieć do czynienia z podróbką.
  • Piny w prawdziwej ładowarce będą miały matowe wykończenie, spójny kolor i jednolity kwadratowy wygląd. Błyszczące lub błyszczące wykończenie i/lub nieregularności w rozmiarze, lub kształcie są oznakami możliwie podrobionego produktu.
Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że produkt jest oryginalny i pochodzi z legalnego źródła, jest kupowanie od renomowanego dealera – możesz w końcu zapłacić trochę więcej, ale będziesz dużo spokojniejszy, wiedząc, że urządzenie jest oryginalne, a co za tym idzie bezpieczne.

Dlaczego nie warto korzystać z ogólnodostępnych zamienników?

Nie warto z kilku powodów, ale jednym z najważniejszych jest to, że fałszywe akcesoria do iPhone’a mogą spowodować jego nieodwracalne uszkodzenie. Unikaj używania tanich ładowarek i kabli, ponieważ często są one tańsze ze względu na brak mechanizmów bezpieczeństwa w obwodach wewnętrznych. Poza tym, czy adapter Apple może skutecznie wykryć fałszywy numer seryjny? Nie możesz sprawdzić numeru seryjnego lub numeru modelu, ponieważ podrabiane urządzenia mogą również fałszować (zakłamywać) numer seryjny ładowarki i jej model. Jedynym sposobem, aby mieć pewność 100% pewność tego, że ładowarka jest oryginalna, jest zakup jej poprzez sklep Apple lub u autoryzowanego sprzedawcy Apple.

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych oraz analizy ruchu na stronie. Więcej możesz przeczytać klikając tutaj.