Jak zresetować MacBook Air krok po kroku?

Już na wstępie warto wytłumaczyć sobie jedną rzecz - definicję słowa „zresetować”. Resetowanie może dotyczyć ponowne uruchomienie komputera lub przywrócenie go do ustawień fabrycznych. O ile każdy z nas umie uruchomić komputer ponownie, o tyle przywrócić go do ustawień fabrycznych już nie bardzo. Z niniejszego artykułu dowiemy się jak zresetować MacBook Air i kiedy jest to konieczne.jak zresetowac macbook air

Kiedy warto wykonać reset komputera?

Komputer warto zresetować, a więc przywrócić do ustawień fabrycznych wtedy, gdy zaczyna zwalniać, jego uruchamianie jest coraz dłuższe, a korzystanie z aplikacji coraz mniej komfortowe. To tylko jeden z powodów - czyścimy go jak odkurzać, aby nadal dobrze nam służył. Drugim powodem resetu jest sprzedaż lub oddanie do serwisu. Chyba nikt z nas nie chciałby oddać w drugie ręce komputera pełnego naszych danych - np. istotnych informacji, prywatnych zdjęć i notatek. Do tego służy reset komputera - skrót klawiszowy Command i R. Ale zanim przejdziemy do tego jak go wykonać, niezbędny będzie backup naszych danych.

Jak zresetować MacBook Air - niezbędne wskazówki

Pewnie już korci Cię do wymazania danych, ale nie wiesz, jak zresetować MacBooka. I dobrze! Najpierw musisz porządnie zabezpieczyć wrażliwe dane, zachować kopię, a dopiero później usunąć zawartość dysku (nazwijmy to „MacBook Reset”). Co więc kolejno musisz zrobić przed przywróceniem ustawień fabrycznych MacBooka Air? Istnieją pewne zalecane działania, które należy wykonać przed przywróceniem ustawień fabrycznych MacBooka - jeśli zależy Ci na danych po przejściu na inny komputer lub macOS / Windows. Zanim dowiesz się jak zresetować Maca, utwórz jego kopię zapasową. Z pewnością nie można przecenić znaczenia tworzenia kopii zapasowych wszystkich danych. Jeśli nie wykonasz tego kroku, wszystkie Twoje dane znikną po przywróceniu ustawień fabrycznych, a Ty już nigdy ich nie odzyskasz. Co więc należy zrobić? Wykonujemy kopię zapasową za pomocą Time Machine. Oto co powinieneś zrobić:
 1. Podłącz zewnętrzne urządzenie pamięci masowej (przenośny dysk HDD / SDD) do komputera Mac.
 2. Kliknij ikonę Apple.
 3. Przejdź do „Preferencji systemowych”.
 4. Wybierz „Time Machine”.
 5. Kliknij opcję „Wybierz dysk backupu”.
 6. Następnie musisz wybrać wcześniej podpięte zewnętrzne urządzenie magazynujące, kliknąć opcję „Szyfruj backupy”, a następnie „Użyj dysku”.
 7. Aby zakończyć, naciśnij przycisk ON!
 8. Time Machine wkrótce utworzy kopię zapasową urządzenia MacBook Air.
Jeżeli myślisz, że to już koniec i możesz przejść do kolejnego kroku (jak zresetować MacBook Air), to wstrzymaj konie! Resetowanie Maca jest jeszcze przed nami! Najpierw musisz wycofać autoryzację z usług Apple i wyłączyć szyfrowanie plików. Jak tego dokonać?

Reset MacBooka - krok pierwszy

Reset MacBooka zaczniemy od wycofania autoryzacji komputera z usługi iTunes i wylogowywania z usługi iCloud Postępuj zgodnie z instrukcją, aby cofnąć autoryzację swojego konta iTunes:
 1. Uruchom aplikację iTunes.
 2. Z Menu przejdź do sekcji Konta.
 3. Przejdź do sekcji Autoryzacje i kliknij opcję – Cofnij autoryzację komputera.
 4. Aby zakończyć proces, musisz wprowadzić swój identyfikator Apple ID i hasło.
 5. Na koniec naciśnij opcję Cofnij autoryzację!
Następnie wyloguj się z konta iCloud:
 1. Kliknij ikonę Apple.
 2. Przejdź do Preferencji systemowych.
 3. Wybierz iCloud i naciśnij przycisk Wyloguj się!

Reset MacBooka - krok drugi

Reset MacBooka wiąże się jeszcze z drugim krokiem, a mianowicie wyłączeniem usługi szyfrowania danych (FileVault). FileVault pomaga użytkownikom szyfrować pliki na dysku twardym. Teraz, ponieważ za chwile wyczyścisz wszystkie pliki z dysku, zabezpieczenia te nie powinny stanowić przeszkody w całym procesie resetowania MacBooka Air. Aby wyłączyć FileVault na MacBooku, wykonaj poniższe czynności:
 1. Przejdź do Preferencji systemowych.
 2. Przejdź do menu Bezpieczeństwo i prywatność.
 3. Przejdź do zakładki FileVault.
 4. Upewnij się, że zaznaczyłeś opcję, która mówi: FileVault jest wyłączony dla dysku (nazwa głównego dysku twardego). Jeśli jest już wyłączony, nie musisz nic robić.
 5. Jeśli jest włączony, musisz kliknąć ikonę kłódki.
 6. Wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło, aby odblokować możliwość wyłączenia szyfrowania.
 7. W tym momencie możesz wyłączyć FileVault.

Reset MacBooka - krok trzeci

Po podjęciu decyzji o wyczyszczeniu MacBooka Air wykonaj krok. Reset MacBooka wykonasz, postępując zgodnie z poniższymi krokami:
 1. Uruchom komputer Mac w trybie odzyskiwania.
 2. Naciśnij przytrzymaj klawisze Command + R, aż do chwili, gdy nie zobaczysz logo Apple (lub animacji obracającej się kuli ziemskiej)
 3. Po kilku sekundach pojawią się Narzędzia.
 4. Kliknij opcję Narzędzie dyskowe> naciśnij przycisk Kontynuuj.
 5. Teraz kliknij opcję Widok, a następnie Pokaż wszystkie urządzenia.
 6. W tym momencie wybierz swój dysk twardy i kliknij opcję Wymaż.
 7. W sekcji Format możesz wybrać następujące opcje:
 8. Jeśli używasz systemu macOS High Sierra lub nowszego: APFS
 9. Jeśli korzystasz z systemu macOS Sierra lub starszego: Mac OS Extended (z kronikowaniem)
 10. Po wybraniu żądanej opcji naciśnij przycisk Wymaż!
 11. Wymazywanie danych potrwa kilka minut.
I gotowe! Wszystko powinno działać tak, jak należy.

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych oraz analizy ruchu na stronie. Więcej możesz przeczytać klikając tutaj.