Kilka zasad, które pomogą Ci zadbać o MacBook’a

Komputery Mac to eleganckie i zgrabne komputery, które mogą działać dobrze przez długie lata od chwili wyjęcia ich z pudełka. Podobnie jak wszystkie inne komputery, Twój Mac nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania, spowolnienia, błędy i inne problemy. To od Ciebie zależy, czy Twój komputer będzie działał długo i bezawaryjnie. Aby MacBook działał jak dobrze naoliwiona maszyna przez kolejne lata, musisz mu pomóc. W jaki sposób? Wszystkiego dowiesz się z poniższych wskazówek.

MacBook - podstawowe informacje

Być może nie wszyscy wiedzą czym jest MacBook, często zadając pytania w stylu: „Co to jest MacBook?”. Otóż MacBook to komputer, a dokładniej laptop. Producentem tego sprzętu jest amerykańska firma Apple. Marka ta znana jest przede wszystkim ze świetnego poczucia stylu, ale i jakości. Dzięki temu produkowane przez nią sprzęty, tudzież MacBook, są nie tylko trwałe, ale i ponadczasowe jeśli chodzi o design. Pierwsza seria MacBooków została wprowadzona na rynek w 2006 roku. Od tamtego czasu corocznie zmienia się pod względem parametrów i większych lub mniejszych zmian w designie. Firma od początku dążyła (i wciąż dąży) do wyprodukowania jak najbardziej smukłego, a jednocześnie najbardziej potężnego laptopa na świecie. Patrząc na słupki zainteresowania i sprzedaży, najwidoczniej firmie wciąż udaje się jej podtrzymać budzące duże zainteresowanie premiery nowych urządzeń. Kiedy nowy MacBook? Mając komputer z logiem nadgryzionego jabłka w tle, można zastanawiać się kiedy nadszedł czas na zmianę. Odpowiedź nie jest taka oczywista, bo nadal 8-letnie konstrukcje doskonale radzą sobie z typowymi zajęciami, takimi jak: przeglądanie internetu, podstawowe korzystanie z rozrywki, czy praca w biurze.

Dbaj o sprzęt z zewnątrz

Jak dbać o swojego MacBooka z zewnątrz? MacBook jak każdy laptop jest podatny na zarysowania. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w pewnego rodzaju futerał lub pokrywę ochronną. Nie są to drogie akcesoria, a pozwolą zachować piękny i oryginalny wygląd na lata - koszt takiej ochronnej obudowy waha się w graniach od 50 do 300 zł. Obudowa, pokrowiec lub futerał może być wykonany ze skóry, specjalnie wykonanego silikonu lub plastiku (słabszego lub mocniejszego, w zależności od ceny). To nie tylko ochrona, ale także sposób na wyróżnienie się z tłumu - możesz zmienić kolor laptopa np. na różowy lub brązowy. Oprócz obudowy warto zainteresować się zakupem ochronnego szkła lub folii na ekran. Koszt tego zabiegu jest znikomy i nieproporcjonalny w stosunku do tego, jakie korzyści oferuje. Zabezpiecza ekran MacBooka przed wszelkiego rodzaju zarysowaniami, dzięki czemu jego późniejsza odsprzedaż, będzie dużo korzystniejsza. W ten sposób dołożymy mniej pieniędzy do kolejnego modelu.

Nie zapominaj o wnętrzu!

Nawet komputery Mac mogą ulec awarii, napotkać problemy z dyskiem twardym lub zmagać się z innymi problemami, które mogą narazić Twoje dane na ryzyko. Przyzwyczajenie do tworzenia kopii zapasowych danych co tydzień lub dwa może oszczędzić ci bólu związanego z niepowodzeniem i utratą mnóstwa plików, których nie będziesz mógł odzyskać. Time Machine to jedna z opcji i prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na sklonowanie całego dysku twardego w celu późniejszego przywrócenia. Jak dbać o baterię MacBook? Ogranicz narzędzia i usługi działające w tle. Ile narzędzi lub zadań masz teraz uruchomionych w tle na komputerze Mac? Drukarki, Bluetooth, domowe sieci udostępniania plików, usługi oparte na chmurze, inne aplikacje przesyłające dane do Internetu. Wszystkie te elementy działają w tle Twojego komputera, mniej więcej przez cały czas, zajmując całą pamięć RAM i spowalniając cały komputer. Doprowadza to do szybkiego zużycia baterii i źle oddziałuje na jej kondycję. Aby dowiedzieć się, które zadania działają w tle, spójrz w prawy górny róg ekranu i zobacz, ile ikon jest ustawionych na górnym pasku nawigacyjnym obok ikon baterii i Wi-Fi. Im więcej masz, tym większe prawdopodobieństwo, że te narzędzia są przyczyną powolnego działania komputera, a w konsekwencji gorszej pacy baterii. Jak odinstalować aplikacje MacBook? Wyczyść swoje stare pliki. Regularne czyszczenie starych plików — zdjęć, filmów, plików mp3, dokumentów tekstowych itp. — może pomóc zaoszczędzić miejsce na dysku twardym i zapewnić płynne działanie komputera. Powinieneś mieć co najmniej 10% wolnego miejsca na dysku. Tak więc, jeśli masz dysk twardy o pojemności 500 gigabajtów, powinieneś zostawić co najmniej 50 GB wolnego miejsca, aby uzyskać możliwie jak najlepszą wydajność. W przypadku pełnych dysków niezbędne jest regularne czyszczenie - i być może tworzenie kopii zapasowych starych plików na zewnętrznym dysku twardym. Dobrym pomysłem jest uruchomienie aplikacji do odinstalowywania zbędnych danych z dysku.

Jak sformatować MacBook?

Wszystkie komputery Apple są dostarczane z dołączonym programem Disk Utility. Możesz go znaleźć w folderze Narzędzia, który sam jest przechowywany w folderze Aplikacje. Otwarcie narzędzia i uruchomienie go cztery lub pięć razy w roku to dobry sposób na upewnienie się, że dysk twardy jest zdrowy i w pełni funkcjonalny. Narzędzie dyskowe zawiera dwie podstawowe funkcje. Pierwszy, używany do naprawy uprawnień do dysku, można uruchomić bezpośrednio w aplikacji, po otwarciu go z folderu Narzędzia. Drugą funkcję, używaną do naprawy samego dysku, można uruchomić tylko w trybie odzyskiwania, do którego można uzyskać dostęp, przytrzymując klawisze Command i R podczas uruchamiania komputera. W trybie odzyskiwania można uruchomić system z partycji odzyskiwania dysku, z której można uruchomić Narzędzie dyskowe na normalnym dysku rozruchowym. Ta metoda służy do naprawy uszkodzonego dysku twardego lub innych błędów.

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych oraz analizy ruchu na stronie. Więcej możesz przeczytać klikając tutaj.