Backup w iPhone: co ile należy go robić?

Co ile należy robić backup w iPhone? Żyjemy w czasach, w których większość z nas przechowuje na swoich urządzeniach mobilnych wiele ważnych informacji i istotnych plików. Jedną z metod na zabezpieczenie poufnych danych jest systematyczny backup.

Backup - co to takiego?

Backup to inaczej kopia zapasowa cennych plików zgromadzonych na dysku twardym smartfona, która ma na celu ich zabezpieczenie i przechowywanie w bezpiecznym miejscu. Owa metoda umożliwia szybkie i bezproblemowe odzyskanie utraconych danych w dowolnym momencie. Współczesną metodą na pewne przechowywanie danych z iPhone jest backup w iCloud. Dzięki powyższej technologii nie ma konieczności zgrywania plików z jednego urządzenia na drugie, gdyż można w dowolnym momencie ściągnąć je z chmury. Ta wygodna opcja jest również dostępna wówczas, gdy nie mamy pod ręką swojego smartfona.

POTRZEBUJESZ WSPARCIA? Kliknij tutaj

Wiele osób na własnej skórze i w przykrych okolicznościach przekonało się o tym, jak istotną kwestią jest tworzenie kopii zapasowej plików. A ponieważ lepiej uczyć się na cudzych błędach, warto skorzystać z podpowiedzi i już dziś włączyć tą praktyczną funkcję w swoim iPhone. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowej instrukcji dotyczącej uruchomienia backupu w iPhone, zastanówmy się, kiedy i w jakim celu należy go robić.

Kiedy i po co należy robić backup w iPhone?

Na naszych smartfonach przechowujemy wiele danych wysokiego ryzyka, których utrata mogłaby przysporzyć nam licznych problemów. iPhone z włączoną funkcją backupu okaże się bezpiecznym narzędziem do tworzenia, przesyłania czy przechowywania poufnych danych. Możemy przytoczyć trzy podstawowe sytuacje, w których tworzenie kopii zapasowej w iPhone okaże się idealnym rozwiązaniem.
 • Gdy używasz smartfona w celach zawodowych Tworzenie kopii zapasowej to temat szczególnie istotny w przypadku osób, które wykorzystują swoje urządzenia mobilne do zarządzania firmą bądź do wykonywania rozmaitych obowiązków zawodowych. Wówczas przechwycenie czy utrata plików, chociażby w wyniku działania groźnych hakerów, wiąże się z ogromnym stresem i poważnymi konsekwencjami. Usługa przywracania utraconych danych jest bardzo kosztowna i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Dopuszczając do takiej sytuacji narażamy także na szwank reputację swoją bądź firmy. Troska o systematyczne tworzenie kopii zapasowej w niektórych sytuacjach jest więc sprawą najwyższej wagi. Dzięki temu możemy być przygotowani na każdą ewentualność. Mimo, iż nowoczesne technologie zapewniają bezpieczeństwo w coraz większym stopniu, to urządzenia mobilne z dostępem do Internetu nigdy nie będą całkowicie pozbawione ryzyka awarii czy niebezpiecznych ataków hakerów.
 • Gdy nie chcesz utracić osobistych danych Kolejna przykra okoliczność to utrata danych, które być może nie mają związku z jakąkolwiek stratą finansową czy utratą zaufania, za to wiążą się z ogromnym sentymentem oraz ładunkiem emocjonalnym. Mogą to być osobiste projekty, zapiski, filmy czy zdjęcia, za którymi stoi niejedna historia. Nasz prywatny iPhone to nierzadko prawdziwa skarbnica bezcennych wspomnień. Systematyczny backup uchroni nas przed żalem i rozczarowaniem na skutek ich nagłej utraty. Powodów takiej sytuacji może być wiele, począwszy od uszkodzenia sprzętu czy awarii systemu, aż po zgubienie lub kradzież iPhone. Backup pomoże Ci wówczas odzyskać cenne kontakty, ważne dokumenty i inne wartościowe pliki.
 • Gdy wymieniasz swojego iPhone na nowszy model Marzy Ci się nowa wersja smartfona Apple, lecz zniechęca Cię żmudny proces zgrywania danych z jednego urządzenia na drugie? To żaden problem! Wystarczy zrobić kopię zapasową, a następnie wszelkie kontakty i istotne pliki w moment ściągnąć z chmury.

Backup w iPhone: jak wykonać go poprawnie?

Posiadacze iPhone’ów mogą wykonać backup za pomocą dwóch prostych metod: przy użyciu chmury lub specjalnej aplikacji iTunes, która umożliwia tworzenie kopii zapasowej na komputerze.

Backup w iCloud

Owa metoda ta idealne rozwiązanie dla użytkowników, którym zależy na dostępie do swoich plików z poziomu wszystkich urządzeń marki Apple. W tym celu należy:
 1. Wybierz opcję Ustawienia na swoim iPhone,
 2. Kliknij [Twoje imię i nazwisko] > iCloud > Backup w iCloud.
 3. Włączenie tej opcji skutkuje automatycznym tworzeniem kopii zapasowej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by w dowolnym momencie wykonać ręczny backup urządzenia.
 4. W tym celu należy ponownie podążać ścieżką Ustawienia > [Twoje imię i nazwisko] > iCloud, a następnie wybrać opcję Utwórz backup teraz.

Backup w iTunes

Co powinny zrobić osoby, które chcą przechowywać kopie zapasowe na dysku twardym swojego komputera? Niezbędne okaże się zainstalowanie aplikacji iTunes oraz wykonanie kilku prostych kroków:
 1. Podłącz swojego smartfona do komputera za pomocą kabla USB (lub bezprzewodowo, jeśli wcześniej włączysz synchronizowanie urządzeń przez Wi-Fi).
 2. Uruchom program iTunes.
 3. Kliknij w Urządzenia (ikona symbolizująca iPhone w lewym górnym rogu okna aplikacji iTunes).
 4. Kliknij w Podsumowanie.
 5. Wybierz opcję Utwórz backup teraz.

CZYTAJ TAKŻE: iPhone nie ładuje się: CO ROBIĆ? >>>

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych oraz analizy ruchu na stronie. Więcej możesz przeczytać klikając tutaj.