Masz problem z Wi-Fi w MacBook? Wiemy jak go naprawić!

Częstą formą dostępu do internetu jest połączenie za pomocą sieci Wi-Fi. Są jednak sytuacje, w których napotykamy problemy z połączeniem. Dzisiejszy artykuł może stanowić pomoc dla osób, które mają problem z Wi-Fi w swoim MacBooku.

Wi-Fi w Macbook: jak je uruchomić?

W dobie obecnej brak połączenia z internetem oznacza brak komunikacji ze światem. Dziś prawie wszystko dzieje się przez internet. Dzięki łączności z siecią możemy się uczyć, pracować, kontaktować z bliskimi czy załatwiać różnego rodzaju sprawy osobiste i urzędowe. Chyba nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że MacBook bez dostępu do sieci jest niemal bezużyteczny. Co zatem należałoby zrobić, jeśli napotkamy na problem z Wi-Fi w swoim MacBook? Większość z nas na ogół nie jest przygotowana na takie niespodzianki, więc krótki poradnik okaże się nieocenioną pomocą. Problem z WiFi w MacBook może mieć bardzo wiele przyczyn, począwszy od awarii sprzętu czy oprogramowania, po usterki całkowicie niezależne od usługodawcy. Niewykluczone, że i w tym przypadku zadziała stara dobra sztuczka, która polega na ponownym uruchomieniu urządzenia. Wyłączenie i włączenie MacBook może zdziałać cuda, ale nie musi. W sytuacji, gdy ten najprostszy sposób zawiedzie, warto wypróbować poniższych rozwiązań. Gdy również to nie pomoże, czas zgłosić się do Autoryzowanego Serwisu Apple.

1. Upewnij się, że łączysz się z właściwą siecią

Urządzenia Apple niekiedy pomijają niektóre sieci Wi-Fi. Dzieje się tak dlatego, że dostępne są otwarte sieci, które w rzeczywistości nie zapewniają połączenia z internetem. Jeśli zdarzy się, że dostrzeżesz symbol Wi-Fi z wykrzyknikiem pośrodku, jest to znak, że Twój Mac jest połączony z routerem bezprzewodowym, jednak nie uzyskuje połączenia od dostawcy internetu. Niekiedy może pomóc przełączenie się między siecią zwykłą a 5 GHz. Ten prosty krok może przywrócić Twoje połączenie Wi-Fi. Jeśli powyższy sposób zawiedzie, zanim przystąpisz do testowania kolejnych kroków, spróbuj po prostu ponownie wyłączyć i włączyć połączenie Wi-Fi bo możliwe, że to proste rozwiązanie usunie występujący problem. macbook

2. Sprawdź diagnostykę sieci bezprzewodowej

Kolejnym sposobem na uporanie się z problemem z Wi-Fi w MacBook jest wykorzystanie pomocy w postaci Diagnostyki sieci bezprzewodowej. To wbudowane narzędzie jest wciąż ulepszane przez firmę z Cupertino i pomogło już niejednemu użytkownikowi rozwiązać problem z Wi-Fi w MacBook. Jak uzyskać dostęp do Diagnostyki sieci bezprzewodowej? Oto kolejne kroki:
 1. Kliknij symbol Wi-Fi w górnym pasku menu przy jednocześnie wciśniętym klawiszu „Option”.
 2. Wybierz „Otwórz diagnostykę sieci bezprzewodowej” z rozwijanego menu.
 3. W pojawiającym się oknie kliknij „Monitoruj moje połączenie Wi-Fi”, po czym wybierz „Kontynuuj”.
 4. W celu identyfikacji i naprawy problemu z Wi-Fi w MacBooku podążaj za dalszymi wyświetlanymi instrukcjami.

3. Sprawdź aktualizacje systemu

Problem nadal się utrzymuje? Sprawdź, czy dostępne są oczekujące aktualizacje systemu operacyjnego, które do tej pory nie zostały zainstalowane. Może się okazać, że zawierają one poprawki błędów będących przyczyną Twoich problemów z Wi-Fi w MacBook.

4. Sprawdź swój router

Być może rozwiązaniem Twoich problemów okaże się zresetowanie routera. Odłącz router (i modem kablowy - jeśli stanowi osobny element), odczekaj minutę, po czym podłącz wszystko ponownie. Nie pomogło? Zapraszamy do przetestowania kolejnej możliwości.

5. Zmień ustawienia DNS

Kolejna przyczyna może dotyczyć nieprawidłowości w działaniu Serwera Nazw Domen (DNS). To sytuacja, w której sieć Wi-Fi działa prawidłowo, ale mimo wszystko nie mamy dostępu do internetu. Rozwiązaniem może się wówczas okazać użycie bezpłatnego, publicznego DNS (np. Google). Oto kolejne kroki:
 1. Otwórz „Preferencje Sieciowe” klikając ikonę Wi-Fi na górnym pasku menu.
 2. Wybierz „Zaawansowane”.
 3. Wybierz „DNS” z opcji menu, po czym naciśnij ikonę „+”.
 4. Dodaj nowe adresy DNS Google, tj. 8.8.8.8 lub 8.8.4.4 i kliknij „OK”.

6. Zresetuj PRAM/NVRAM

Nie ma powodu do obaw, reset tych specjalnych jednostek pamięci nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest całkowicie bezpieczny. Oto kolejne kroki:
 1. Wyłącz MacBook.
 2. Włącz urządzenie trzymając klawisze „Command”, „Option”, „P” i „R”.
 3. Trzymaj klawisze do czasu, aż MacBook uruchomi się ponownie (ok. 20 sek.).
Powyższe czynności mogą na dobre rozwiązać Twój problem. Jeśli tak się nie stało, spróbuj zresetować SMC. 2. Reset SMC Co należy zrobić, by poprawnie zresetować SMC (Kontroler Zarządzania Systemem)?
 1. Wyłącz MacBook.
 2. Odłącz wszystkie kable i odczekaj 20 sekund.
 3. Przytrzymaj przycisk zasilania przez kilka sekund.
 4. Podłącz kable, odczekaj 20 sekund i uruchom ponownie MacBook.
   

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych oraz analizy ruchu na stronie. Więcej możesz przeczytać klikając tutaj.