Po ilu cyklach wymienić baterię w MacBooku?

Sprawne ogniwo to kluczowy czynnik odpowiadający za efektywne działanie elektroniki z wbudowanym akumulatorem. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku popularnych MacBooków. Po upływie pewnego czasu może pojawić się konieczność wymiany baterii. Dziś podpowiadamy, po ilu cyklach ładowania należy wymienić baterię w MacBooku. Zapraszamy do lektury.

Cykl ładowania - co to takiego?

Próbując ustalić, po ilu cyklach ładowania należy wymienić baterię w posiadanym MacBooku, warto najpierw zapoznać się z definicją cyklu ładowania. Otóż jest to proces uzupełnienia energii w urządzeniu po jego całkowitym rozładowaniu. Nie musi jednak oznaczać jednorazowego naładowania baterii do pełna. Może dotyczyć sytuacji, w której jednego dnia uzupełniamy połowę zużytej energii, a kolejnego powtarzamy ten sam proces. Zsumowanie tych dwóch czynności jest równoznaczne z naliczeniem jednego cyklu ładowania akumulatora. Oznacza to, że jeden cykl ładowania może zająć nawet do kilku dni. Po określonej ilości takich procesów należy się spodziewać znacznego obniżenia sprawności danego urządzenia. W obrębie maksymalnej liczby cykli podanej przez producenta możesz mieć pewność, że akumulator zachowa do 80% swojej początkowej pojemności.

Bateria w Macbook. Kiedy należy ją wymienić?

Aby ustalić, po ilu cyklach ładowania należy wymienić baterię w MacBooku, możesz zajrzeć na oficjalną stronę producenta z Cupertino, która zawiera wszelkie dane techniczne dotyczące poszczególnych urządzeń. Podano tam znajdują się między innymi informacje o maksymalnej liczby cykli ładowania konkretnych modeli. Następnie pozostaje zweryfikować, na jakim etapie eksploatacji jest Twoje ogniwo i podjąć decyzję o jego ewentualnej wymianie. Jak można to sprawdzić? Poniżej kilka kroków, dzięki którym ocenisz zużycie swojej baterii:
 1. Przytrzymaj przycisk Option i kliknij menu Apple.
 2. Wybierz pozycję Informacje o systemie.
 3. Po wyświetleniu powyższego okna otwórz sekcję Sprzęt.
 4. Wybierz z listy opcję Zasilanie i odczytaj bieżącą liczbę cykli ładowania akumulatora z sekcji Informacje o baterii.
iphone Wykonanie powyższych czynności da Ci możliwość ciągłej kontroli nad bieżącą kondycją posiadanego ogniwa a tym samym sprawności używanego sprzętu. Oczywiście osiągnięcie maksymalnej liczby cykli ładowania wcale nie musi oznaczać, że urządzenie nie nadaje się do dalszego użytku. Należy jednak pamiętać, że czas pracy MacBooka na jednym ładowaniu ulegnie znacznemu skróceniu, a wydajność urządzenia będzie pozostawiała wiele do życzenia.

5 oznak sugerujących zużycie baterii w MacBooku:

 1. Zdecydowanie krótszy czas pracy MacBooka na jednym ładowaniu.
 2. Nagłe wyłączanie się urządzenia pomimo braku całkowitego rozładowania.
 3. Spowolniona praca systemu.
 4. Urządzenie nie uruchamia się bez ładowarki.
 5. Pojawiający się komunikat “Serwis”.
 6. Opuchnięcie baterii - ten groźny objaw zazwyczaj jest widoczny gołym okiem i powinien skłonić użytkownika do jak najszybszej wymiany akumulatora. Zdarzało się, że opuchnięte baterie spowodowały nie tylko poważne uszkodzenia sprzętu, ale także groźny dla zdrowia oparzenia na ciele.
Jeśli dostrzeżesz choćby jeden z przytoczonych symptomów, niezwłocznie sprawdź stan ogniwa w swoim MacBooku. W tym celu konieczne okaże się odwiedzenie serwisu Apple, w którym doświadczeni i umiejętni pracownicy zatroszczą się o Twój cenny sprzęt i zadbają o jego regenerację. Naprawa nie potrwa długo, nie musisz się więc obawiać o przeciągające się przetrzymywanie urządzenia. Najczęściej jest to zaledwie jeden dzień roboczy. Odebrany sprzęt będzie ponownie zachwycał niezawodnym działaniem, wzorową wydajnością oraz zadowalającym czasem pracy na jednym ładowaniu.

Czy wymiana baterii w Macbook jest konieczna?

Czy oczekujesz od swojego MacBooka stuprocentowej wydajności, szybkiej pracy i długiego działania na jednym ładowaniu? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, jest to znak, że wymiana baterii po osiągnięciu określonego pułapu cykli ładowania jest absolutną koniecznością. W przeciwnym razie dalsze użytkowanie urządzenia spod znaku nadgryzionego jabłka będzie źródłem ciągłej frustracji i niezadowolenia. Użytkownicy wykorzystujący urządzenie do pracy czy nauki z pewnością oczekują sprawnego działania i szybkiej reakcji sprzętu. Tylko takie narzędzie zapewni powodzenie i satysfakcję na wielu płaszczyznach. Co możesz zrobić, aby maksymalnie wydłużyć żywotność ogniwa swojego MacBooka? W tym celu warto skorzystać z poniższych opcji dostępnych w ustawieniach komputera:
 • Lekko przygaszaj monitor przy zasilaniu z baterii
 • Włącz funkcję Power Nap przy zasilaniu z baterii
 • Optymalizuj strumieniowanie wideo przy zasilaniu z baterii
 • Automatyczne przełączanie kart graficznych
Zaznaczenie wyżej podanych opcji przyczyni się do mniejszego zużycia energii, a co za tym idzie zmaksymalizuje czas pracy akumulatora litowo-jonowego. Warto także pamiętać, że powyższy typ ogniwa źle znosi ekspozycję na skrajne warunki atmosferyczne, takie jak wyjątkowo wysokie temperatury czy mrozy. macbook

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych oraz analizy ruchu na stronie. Więcej możesz przeczytać klikając tutaj.